9 Nisan 2009 Perşembe

GAÜ Psikoloji Bölümü Öğrencisinden Kıbrıs'ta ve Üniversite'de Hayat

1.5 Yıl öncesiydi; Puanlar açıklanmış sıra tercih yapmaya gelmişti, en alta da gau ve dau olmak üzere kıbrıstan 2 üniversite yazdım.

Sonuçlar açıklandı ve %50 burslu gau psikoloji bölümünü kazandığımı öğrendiğimde çok büyük bir hayal kırıklığına uğradım.

Neyse günü geldi ve kendimi Girnede buldum. Annemle gittik. Bir yurda yerleştim. Okulun yurdu hakkında olumsuz şeyler duyduğum için özel bir yurt tercih etmiştim.

Girne limanında akşam bir tur atınca '' Anne, bodrum, marmaris gibi yer burası ya. süper '' dedim. Annem gitti haftalar aylar geçti ve bir baktım ki o beğendiğim liman dışında girnede beni oyalayacak hiçbir şey yok. Herşey çok kötüye gitmeye başladı. Zor 1 yılın ardından geçen dönem tek başıma bir eve çktım. Tek küçücük bir oda 220 sterlin + sabit 27 ytl su ve elektrik parası bana aitti.

Hayatımın en zor günlerini geçirdim Kıbrıs'ta. Ama şu an dönüp arkamı bakıyorum da, sanırım hata biraz da bendeymiş. Kendimi insanlardan çok soyutladım yalnızlığımı Kıbrıs'a bağladım. Kıbrıs'tan nefret eder ve kimseye tavsiye etmezdim ama şimdi biraz daha farklı düşünüyorum. Kıbrıs'ı daha kötü hale getiren bendim çünkü.

Ama genede sosyal hayat çok çok kısıtlı. Düzgün bir sinema, bir alış veriş merkezi. Bunları arıyosunuz. Ama güzel bir ortamınız olursa benim yaşadıklarımı yaşamazsınız.

Biraz da eğitimden bahsetmek istiyorum. Gau'yü baz alırsam bikaç bölüm dışında gerçekten eğitim maalesef çok yetersiz arkadaşlar. Bunu şuanki okulumdaki eğitimi görünce çok daha iyi anladım. Şuanki okul ? Evet. Ben bu dönem yatay geçiş ile İzmir Ekonomi Üniversitesine yatay geçiş yaptım arkadaşlar. Bununla ilgili detayları aşağıda aktarıcam.

Demem o ki basit bir hazırlık, ve slaytlara dayalı dersler. Benim haftada 2-3 günüm boş olurdu ve hiç çalışmadan ilk dönem 3 ortalama getirdm. sonradan yıl sonu ortalamam 2.70 düştü.

Yatay geçiş; eminim ki Kıbrıs'a giden arkadaşların %80' i yatay geçiş yapıcam der ama sadece %5 lik bir kısmı bu amacına ulaşır. Bende o şanslı dilimdenim. Özel bir okula geçiş yapmamdan dolayı, çok zor olmadı açıkcası. Devlet okulları dönem arasında genellikle almıyolar. Hazırlığı ve 1. sınıfı bitirmiş olmanız gerekiyor.

Ben çoğu devlet okulunu araştırdım ama maalesef hiçbiri kısmet olmadı. Kıbrıs'tan devlet üniversitesine geçiş yapmak oldukça zor. ama özel okul derseniz iş değişir biraz. Alttan dersiniz olmasın yeterli. Ben 2.70 ortalama ile geçtim bu okula. 11 ders almıştım Kıbrıs'ta. Bunların 10 tanesini saydılar. Allaha çok şükür istediklerime kavuştum.

Son söz; arkadaşlar eğer Türkiye'de bir okulda okuma şansınız var ise bence Kıbrıs'ı tercih etmeyin. Çünkü inanın bana maddi olarak çok birşey farketmeyecek. Ama Kıbrıs tek çareniz ise, gau ismine tercihlerinzide yer vermeyin. Kıbrıs'ta okuyacak iseniz muhakkak DAÜ yada YDÜ ile başlayın tercihlerinize. Bu okulların kampüsleri Türkiye'deki köklü üniversitelerinki kadar büyük ve geniş imkanlı. Eğitimleri de oldukça iyi sanırım.

Gelme şansınız var ise Kıbrıs'a gelin görün, bütün okulları gezin ve kararınızı verin. Ama dediğim gibi sosyal hayata benim gibi önem veren bir insansanız zorlanabilirsiniz.

Umarım size yardımcı olabilmişimdir. Gau veya yatay geçiş ile ilgili sorularınızı en kısa zamanda cevaplandıracağız. Allah yardımcınız olsun, hepinize başarılar.

Gökhan TÜRKÖZ

3 yorum:

oğuz dedi ki...

gökhanım mrb ben oğuz.yazını daha yeni okudum sans eseri. çok süper yazmıssın.bir gaüzede olara tm laflarının altına üzülerek altına imzanı atıyorum.sanada sevgilermi yolluyorum.Aeo

Adsız dedi ki...

yaa bende sizle aynı bölümü okuyorum %50 burslu pskoloji ama siizn taşadıklarınızn aynısını bende yaşıyorm bana önerebilcenz bişi varmı? bana yardım edin
Oguzhan...
oguzahnakboya@hotmail.com

yasemın dedi ki...

mrb bende bu yıl %100 burslu kazandım psıkolojıyı,türkiyede %50 buslu tutan yerler war fakat maddı yonden pahalı geldıgı ıcın %100 kıbrıs daha cazıp gelıyor. sizce turkıyede kalıp %50 burslu okumalı mıyım yada kıbrısta %100 burslu okuyup artı dıger masraflarla bana daha pahalıya mı patlar turkıyede %50 burslu bı okula gore? bole bısey paylaştıgınız ıcın cok tsş ederm cevp werırsenız cok memnun olucm..